Інформація призначена тільки для фахівців сфери охорони здоров'я, осіб,
які мають вищу або середню спеціальну медичну освіту.

Підтвердіть, що Ви є фахівцем у сфері охорони здоров'я.СІМЕЙНІ ЛІКАРІ ТА ТЕРАПЕВТИ
день перший
день другий

АКУШЕРИ ГІНЕКОЛОГИ

КАРДІОЛОГИ, СІМЕЙНІ ЛІКАРІ, РЕВМАТОЛОГИ, НЕВРОЛОГИ, ЕНДОКРИНОЛОГИ

СТОМАТОЛОГИ

ІНФЕКЦІОНІСТИ, СІМЕЙНІ ЛІКАРІ, ПЕДІАТРИ, ГАСТРОЕНТЕРОЛОГИ, ГЕПАТОЛОГИ
день перший
день другий

ТРАВМАТОЛОГИ

ОНКОЛОГИ, (ОНКО-ГЕМАТОЛОГИ, ХІМІОТЕРАПЕВТИ, МАМОЛОГИ, ОНКО-ХІРУРГИ)

ЕНДОКРИНОЛОГИ, СІМЕЙНІ ЛІКАРІ, ПЕДІАТРИ, КАРДІОЛОГИ ТА ІНШІ СПЕЦІАЛІСТИ

ПЕДІАТРИ ТА СІМЕЙНІ ЛІКАРІ

АНЕСТЕЗІОЛОГИ, ХІРУРГИ

"Emergency medicine" 4 (75) 2016

Back to issue

Варіант анестезіологічної тактики під час реконструктивних оперативних втручань після вогнепальних поранень кінцівок

Authors: Горошко В.Р.(1), Хитрий Г.П.(2)
1 - Національний військово-медичний клінічний центр «Головний військовий клінічний госпіталь», м. Київ, Україна
2 - Українська військово-медична академія, м. Київ, Україна

Sections: Medical forums

print version

З урахуванням воєнної ситуації, що склалась нині в Україні, особливу увагу привертає до себе проблема вибору методу анестезії у пацієнтів із вогнепальними пораненнями кінцівок під час реконструктивних оперативних втручань. Окремо слід відмітити незначну кількість публікацій, пов’язаних саме з цією проблемою, що неодмінно додає актуальності даній тематиці. Зброя постійно вдосконалюється, змінюючи характер ушкоджень. Світова статистика воєн та локальних військових конфліктів підтверджується переважанням частоти вогнепальних поранень кінцівок, що становить 54–70 %. В антитерористичній операції на Сході України вогнепальні поранення кінцівок становлять 62,5 %. Поранені, яким у подальшому необхідні реконструктивні оперативні втручання, становлять близько 40 %. Вибір методу анестезії при реконструктивних оперативних втручаннях після вогнепальних поранень кінцівок залежить від багатьох факторів: 1) загального стану хворого; 2) характеру травми; 3) наявності супутньої патології; 4) вікових змін органів та систем пораненого.
Безперечно, найоптимальнішим видом знеболювання у поранених при реконструктивних оперативних втручаннях є регіонарна анестезія, оскільки такі поранені найчастіше потребують не однієї анестезії — операції. Проте всі вони пережили надзначне психоемоційне перенапруження і вперто відмовляються від регіонарної анестезії. Вони не хочуть нічого бачити чи чути під час операції, під час виконання блокад. Значна частина поранених, яких транспортували на етап високоспеціалізованої медичної допомоги, є залежними від знеболюючих препаратів.
Нами проаналізовано лікування 45 поранених, яким під час реконструктивних оперативних втручань була запропонована внутрішньовенна седація гіпнотиками з регіонарною анестезією під ультра–звуковим контролем із встановленням катетера для подовження блоку за необхідності в післяопераційному періоді. Це дозволило: 1) не використовувати наркотичні аналгетики під час операції; 2) за необхідності відновити блокаду через катетер під час операції; 3) відмовитись від знеболюючих препаратів у післяопераційному періоді; 4) під час перев’язок чи, при необхідності, повторних операцій не використовувати наркотичні аналгетики; 5) виконувати регіонарну анестезію в поранених під час реконструктивних оперативних втручань після вогнепальних поранень кінцівок.


Back to issue