Международный эндокринологический журнал Том 14, №4, 2018
Вернуться к номеру
Корекція ліпідного спектра крові та метаболічні порушення у хворих на цукровий діабет 2-го типу з ішемічною хворобою серця
Авторы: Піддубна А.А., Вівсянник В.В., Сажин Н.І., Вишневська Л.Т., Бойко Л.Д.
Вищий державний навчальний заклад України «Буковинський державний медичний університет», м. Чернівці, Україна
Рубрики: Эндокринология
Разделы: Медицинские форумы
Версия для печати
Мета дослідження — оцінка ефективності аторвастатину в лікуванні порушень ліпідного обміну у хворих на цукровий діабет (ЦД) 2-го типу з ішемічною хворобою серця (ІХС).
Матеріали та методи. Обстежені 44 хворі на ЦД 2-го типу із стабільною стенокардією напруження ІІ–ІІІ функціонального класу (ФК), поєднаною з гіперхолестеринемією. Вік хворих, які отримували аторвастатин, становив 55,9 ± 7,9 року, тривалість захворювання — 8,9 ± 6,9 року. З метою контролю отримано дані про стан досліджуваних показників у 18 практично здорових людей. Вік хворих на ЦД 2-го типу та контрольної групи практично не відрізнявся (р > 0,05). Діагноз «дисліпідемія» ґрунтувався на визначенні ліпідного спектра крові до початку дослідження та через 4 тижні дотримання гіполіпідемічної дієти. Через 4 тижні стандартної гіполіпідемічної дієтотерапії пацієнти були розподілені на дві групи: основна група — 22 пацієнти з ЦД 2-го типу, стабільною стенокардією напруження ІІ–ІІІ ФК та дисліпідемією, які отримували на тлі базисної терапії аторвастатин у добовій дозі 20 мг; друга група — 20 хворих із ЦД 2-го типу, стабільною стенокардією напруження ІІ–ІІІ ФК та дисліпідемією, яким призначалася базисна терапія й які не отримували гіполіпідемічної терапії протягом усього терміну дослідження. Період спостереження в обох групах становив 8 тижнів. Обстеження хворих здійснювалося до початку та після закінчення дослідження.
Результати. Встановлено, що у хворих на ЦД 2-го типу зі стабільною стенокардією напруження ІІ–ІІІ ФК спостерігалось значне підвищення концентрації ТГ (3,24 ± 0,21 ммоль/л і 3,19 ± 0,34 ммоль/л; р < 0,001), концентрації ХС та ЛПНЩ (4,56 ± 0,22 ммоль/л і 4,52 ± 0,34 ммоль/л; р < 0,001); зменшення вмісту ХС та ЛПНЩ (0,41 ± 0,02 ммоль/л і 0,43 ± 0,03 ммоль/л; р < 0,001).
Висновки. Використання аторвастатину в дозі 20 мг на добу протягом восьми тижнів у хворих на ЦД 2-го типу, ІХС та порушеннями ліпідного обміну сприяє зниженню рівня загального ХС на 18,8 %, ХС ЛПНЩ на 34,1 %, що дозволяє досягти цільових рівнів ХС ЛПНЩ у 57 % пацієнтів.