Інформація призначена тільки для фахівців сфери охорони здоров'я, осіб,
які мають вищу або середню спеціальну медичну освіту.

Підтвердіть, що Ви є фахівцем у сфері охорони здоров'я.Сучасні академічні знання у практиці лікаря загальної практики - сімейного лікаря


UkraineNeuroGlobal

UkraineCardioGlobal

Сучасні тренди діагностики і лікування в стоматології

Актуальні інфекційні захворювання


Травма та її наслідки

UkraineOncoGlobal

Всесвітній день боротьби із запальними захворюваннями кишечника
день перший
день другий

UkrainePediatricGlobal

Національна школа терапевтів України
день перший
день другий
день третій

Жінка та війна: формули виживання

Коморбідний ендокринологічний пацієнт

Кіста епіфіза: причини виникнення і симптоми

Кіста шишкоподібної залози (епіфіза) головного мозку — доброякісне новоутворення. Воно характеризується виникненням порожнистої кісти з рідиною всередині. У більшості випадків хвороба не порушує роботу даного органа і не приносить дискомфорту людині. Проблеми можуть виникати, якщо розмір новоутворення починає заважати роботі епіфіза.

Кіста епіфіза є випадковою знахідкою при виконанні томографії голови (МРТ, КТ) у 10 % випадків. 80 % кіст менше від10 мм не викликають ніяких проблем. При розмірах 10-15 мм потрібно спостерігати за кістою, при цьому рекомендується проводити МРТ повторно.

Симптоми можуть з'явитися при розмірах кісти понад 15 мм, коли вона може здавити навколишні структури мозку і призвести до порушення току ліквору. У цьому випадку дійсно підвищується внутрішньочерепний тиск.

Причини виникнення

Точно встановити причину виникнення новоутворення вкрай складно. Найчастіші причини розвитку кісти такі:

 • закупорка каналу, який виводить секрет шишкоподібної залози. Це призводить до того, що він починає накопичуватися всередині цього органа і формує порожнину;
 • ехінокок може потрапити через кров у шишкоподібну залозу. Після цього для захисту від імунних клітин людини він формує кісту;
 • новоутворення, викликане гельмінтами, досить часто збільшується і приносить дискомфорт людині. Слід негайно реагувати на даний тип захворювання.  

Симптоми

Якщо кіста ніяк не заважає роботі головного мозку і шишкоподібної залози, то симптоми відсутні. Великі новоутворення викликають такі неприємні прояви:

 • головний біль;
 • запаморочення;
 • розмитість в очах;
 • порушення гостроти зору;
 • порушення координації і дрібної моторики;
 • швидка втомлюваність;
 • розвиток водянки;
 • нудота.

Велике новоутворення здатне порушувати роботу епіфіза й інших важливих частин середнього мозку. Кістозне новоутворення, викликане паразитами, проявляється більш яскравими симптомами. Якщо ураження шишкоподібної залози викликає ехінокок, пригнічуються розумові здібності, виникають депресія і галюцинації. При такому ураженні хвороба стрімко прогресує.